Źródło: Dlaczego, 05 maraca 2007

Nie jedźcie na zmywaki!


  Dlaczego warto zostać w kraju - mówi Krzysztof Pawłowski, rektor Wyższej Szkoły Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu.

  Co zrobić, żeby studenci przestali wyjeżdżać za granicę?

  Studenci i absolwenci to największy kapitał Polski. Tacy ludzie mają bardzo mocną motywacją do osiągnięcia sukcesu, potrafią ciężko pracować i mają niesamowity "ciąg" do przodu. Byłoby wielką porażką nas wszystkich, gdyby ci ludzie pracowali na bogactwo innych krajów. Polscy decydenci powinni opracować i wdrożyć specjalny program zatrzymania najbardziej utalentowanych młodych naukowców. Konieczne są również lepsze warunki do rozwoju firm, które tworzą stabilny i długoterminowy wzrost gospodarczy. Trzeba też wykorzystać część środków europejskich do rozwoju prowincji.

  To są postulaty długofalowe i systemowe.

  To prawda. Ale warto również zadbać o zmianę mentalności młodych ludzi. Stąd nasz pomysł na akcję "Start w Karierę.PL". To ogólnopolska kampania społeczna promująca Polskę jako dobre miejsce do rozpoczęcia kariery zawodowej, chcemy uświadomić młodym ludziom, że nie warto wyjeżdżać z Polski. Kampania ma także na celu przedstawienie głosu pracodawców, którzy mówią o coraz większych problemach z rekrutacją nowych pracowników.

  W jaki sposób chcecie zmotywować studentów do pozostania w kraju?  Zaplanowano pięć regionalnych debat uczelnianych z udziałem dyrektorów personalnych, studentów i ekspertów budowania kariery. Oprócz tego na stronie internetowej www.startwkariere.pl prezentowane są sylwetki młodych, pełnych zapału osób, które uwierzyły w siebie i odniosły sukces zawodowy. Wystarczy przyjść na spotkania i dołączyć do ich grona.

  Rozmawiał Paweł Rusak
o mnie | kontakt | okiem przedsiębiorcy | w prasie | relacje z absolwentami | niezwykły album | wywiady
Krzysztof Pawlowski 2007 © Wszystkie prawa zastrzeżone