Alfabet Krzysztofa Pawłowskiego

W alfabecie napisanym w 2020 roku umieściłem osoby najbliższej rodziny , nazwiska moich przyjaciół , znanych mi dobrze  osób , i tych których  wciąż pamiętam  pomimo dwukrotnego udaru. Prowadziłem w swoim dotychczasowym życiu  różnorodną działalność – od badań strukturalnych grafitu w latach 70 i 80 – tych , organizacji KIK-u i działań w NSZZ ”Solidarność”  w latach 80 – tych XX wieku , a od 1989 roku działalność polityczną w Senacie RP , tworzenie PChD , działania w Grupie Windsor i budowanie od początku Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University , równolegle tworzenie organizacji reprezentujących przedsiębiorców : S-PIG ( późniejsza SIG) , BCC , KIG , Polską Unię Edukacyjną Lewiatana , a także działanie w organizacjach pozarządowych jak Polsko – Amerykańska Fundacja Wolności i Fundacja Kronenberga.

A

Ablewicz Jerzy – ks. biskup od 1962 r. a od 1987 r. arcybiskup. Współpracowałem z Nim przez całe lata 80-te , najintensywniej w okresie tworzenia KIK – u i po wyborach do Senatu w 1989 r.  Niestety zmarł w marcu 1990 roku. Miałem przyjemność gościć wiele razy w Jego siedzibie . Pamiętam , jak opowiadał mi jeszcze w okresie stanu wojennego jak na Jego spotkaniu z władzami Województwa Nowosądeckiego próbowano mu przedstawić moją nielegalną działalność i On oczywiście odmówił wysłuchania nagrań. Z oficjalnych spotkań najbardziej zapamiętałem Zjazd , jeszcze nielegalnych  KIK –ów w Nowym Sączu na którym był obecny . Wspaniały , mądry kapłan i Ordynariusz naszej Diecezji.

Adamek Zbigniew  – jeden z najbliższych kolegów z klasy licealnej. Zawsze był uzdolniony literacko ale został księdzem i niemal całe życie spędził wykładając w Seminarium w Tarnowie. Niestety , jest poważnie chory co utrudnia nam kontakty. 

Arendarski Andrzej – mój przyjaciel , poseł na Sejm w latach 1989 – 1993. Członek Grupy Windsor . Od utworzenia prezes Krajowej Izby Gospodarczej , w rządzie Hanny Suchockiej minister współpracy gospodarczej z zagranicą . Andrzejowi zawdzięczamy Budynek A na Zielonej 27 do której Uczelnia przeniosła się z Nawojowej.  Można o nim powiedzieć – człowiek niezniszczalny. 

B

Belka Marek –  ekonomista , profesor  nauk ekonomicznych , razem ze mną członek Rady Dyrektorów Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności od 2000 roku, później dwukrotny wiceprezes Rady Ministrów , Prezes Rady Ministrów (2004-2005) , Prezes Narodowego Banku Polskiego (2010-2016) , euro deputowany od 2019 roku.

Berdychowski Zygmunt – mój przyjaciel ,prawnik , polityk , himalaista . Zygmunt prowadził moją pierwszą kampanię do Senatu , był już posłem w I Kadencji Sejmu (także III). Jego najważniejszymi działaniami jest organizacja corocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy poprzez Fundację Instytutu Studiów Wschodnich , oraz uprawianie himalaizmu i biegając maratony  to już nie będąc młodym człowiekiem.  Niezwykły  człowiek , zdobył na przykład Koronę Ziemi . Bardzo mu zazdroszczę !

Birkelund John – przewodniczący Rady Dyrektorów Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności od 2000 roku do 2012 roku a później Honorowy Przewodniczący Rady. W USA bardzo aktywny przedsiębiorca , był Dyrektorem Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Kawaler polskiego Krzyża Komandorskiego Orderu Zasługi z Gwiazdą. W czasie naszych spotkań na Radzie zawsze interesował się WSB – NLU. Wspaniały człowiek , wielki przyjaciel Polski. Zmarł w 2019 roku.

Boni Michał – polityk i kulturoznawca , członek Rady Dyrektorów Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności od 2000 roku , później kilkukrotny minister i sekretarz stanu , poseł na Sejm I kadencji , poseł do Parlamentu Europejskiego (2014-2019), dobry znajomy .

Boniecki Adam , ksiądz – zakonnik  , Marianin.  Jeden z najsłynniejszych żyjących księży w Polsce a przy tym mój przyjaciel. Był  redaktorem naczelnym polskiego wydania L’Osservatore Romano (1979-1991), odwiedziliśmy Go wtedy w Rzymie , był generałem zakonu Marianów (1993-1999) , w latach 1999-2011 był redaktorem naczelnym Tygodnika Powszechnego , w okresie moich studiów był duszpasterzem akademickim w krakowskim Kościele św. Anny , udzielał nam ślubu , następnie udzielał ślubu Kindze i Andrisowi i jeszcze ochrzcił Patrika.  O Adamie można powiedzieć tylko tyle : NIESAMOWITY. 

Bielecki Jan Krzysztof – mój przyjaciel , polityk , w latach 1989 – 1993 poseł , w 1991 r. prezes Rady Ministrów, w latach 1992 – 1993 minister , w latach 2003 -2010 prezes zarządu Pekao SA , Krzysztof  był w WSB – NLU ale i uczestniczył w Salonie Politycznym w naszym domu.

Blikle Jacek Andrzej – prof. nauk matematycznych , informatyk , mój przyjaciel . Właściciel do 2017 roku słynnej cukierni w Warszawie. Jadłem Jego pączki , rzeczywiście są świetne. Od wielu lat prowadzi seminarium TQM , od 2001 roku jest członkiem Rady Fundacji Kronenberga i tam się spotykamy. 

Borusiewicz Rudolf –  mój przyjaciel ,związany ze Szkołą na samym początku jej istnienia , był pierwszym dyrektorem ds. administracyjnych . To On był inicjatorem zakupu przez Szkołę   budynku NKB przy ul. Zielonej 27 . 

Brzeziński Zbigniew – członek Rady Dyrektorów Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności od 2000 . Najsłynniejszy Amerykanin polskiego pochodzenia. Profesor nauk politycznych , przed 1990 rokiem sowietolog . Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA w czasie prezydentury Jimmy’ego Cartera , wcześniej doradca prezydentów Johnsona i Kennedy’ego. Kawaler Orderu Orła Białego .Członek zagraniczny Polskiej Akademii Umiejętności. Zmarł w 2017 roku.  

Bulzak Andrzej – dr psychologii . Był inicjatorem powstania Wydziału Psychologii i jego pierwszym dziekanem. W 2009 roku był rektorem WSB - NLU. W latach 2010 – 2014 był radnym sejmiku województwa małopolskiego . Zmarł w 2018 roku.

Czachor Stanisław – ksiądz , z którym współpracowałem przez wiele lat. Honorowy Obywatel Nowego Sącza , jak najbardziej zasłużony . Od 1969 do 2001 roku prowadził Kościół św. Kazimierza w Nowym Sączu , najpierw jako rektor , następnie proboszcz. Pomógł utworzyć w 1980 roku Klub Inteligencji Katolickiej zapewniając Klubowi siedzibę . W 2019 r obchodził 50 – lecie pracy duszpasterskiej w Nowym Sączu. 

Celiński Andrzej – senator I i II Kadencji , polityk i socjolog , poseł kilku kadencji Sejmu. Ja pamiętam Andrzeja ze wspólnej wyprawy z senator Zofią Kuratowską do RPA , jeżeli dobrze pamiętam w lutym 1992 roku . Politycznie dużo nas dzieliło już wówczas a szczególnie teraz. Andrzej jest politykiem lewicowym , choć obecnie nieaktywnym.

Chałoński Michał – poseł X i I kadencji Sejmu , jeden z założycieli PChD , blisko współpracowaliśmy w początku lat 90 – tych. 

Czaputowicz Jacek – profesor nauk społecznych , w latach 2002 – 2006 pracował w WSB - NLU na Wydziale Politologii , w latach 2008 – 2012 był dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej , od 2018 jest ministrem spraw zagranicznych, Działacz opozycji demokratycznej w latach PRL .

Carnogurski Jan – działacz opozycyjny w Czechosłowacji , w 1990 roku założył i stanął na czele Ruchu Chrześcijańsko – Demokratycznego . W latach 1990 – 1992 był wicepremierem i premierem Rządu słowackiego . W tamtych latach kilka razy spotykaliśmy się , także na Słowacji.  

Czernecki Artur – krewny , mój przyjaciel , wielokrotny radny , był przewodniczącym Rady Miasta Nowego Sącza , niezwykle aktywny nie tylko w swoim okręgu wyborczym ale i dla całego miasta.  Artur podejmuje działania dla różnych grup społecznych i jest bardzo skuteczny.

D

Derdziuk Zbigniew – mój przyjaciel i doradca. Socjolog , menedżer w polityce. Znamy się od 1989 roku gdy był  asystentem senator Zofii  Kuratowskiej. Razem byliśmy na jednej z moich wypraw życia – delegacji Senatu do  Singapuru , Malezji i Tajlandii , później miał bogatą karierę polityczną – był klika razy sekretarzem stanu, ministrem , długo prezesem ZUS i przeprowadzał jego reformę. Był założycielem PChD w  1991 roku i sekretarzem, ds. międzynarodowych PChD, był też bliskim współpracownikiem Prezesa W. Walendziaka w TVP , pracował na stanowiskach menedżerskich pięciu banków.

Dietl Jerzy  - jeden z najbliższych moich przyjaciół i zawdzięczam mu bardzo dużo . Profesor nauk o zarządzaniu (specjalista od marketingu). Senator I Kadencji. Członek Rady Dyrektorów Polsko – Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości . Zatrudniony w WSB – NLU na tzw. I etacie , tworzył Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości , która jako pierwsza  dawała naszym studentom stypendia. Cudowny i barwny człowiek – organizator wielu konferencji w latach 90 – tych dla rektorów i pracowników uczelni niepaństwowych. Opowiem anegdotkę : na konferencji w czasie przerwy chciałem odnaleźć prof. Dietla to szukałem grupki kobiet skupionych wokół kogoś w środku – prawie zawsze w środku był Jurek ! Był i jest wspaniałym dżentelmenem , troszkę staromodnym ale w świetnym stylu. Jak na swój wiek jego umysł jest w znakomitej formie ! .

Duda Roman – mój przyjaciel , profesor nauk matematycznych , senator I kadencji , rektor Uniwersytetu Wrocławskiego (1995 – 1999), był członkiem Rady Naukowo – Programowej WSB – NLU , wspaniały , mądry człowiek.

Dutka Julian – chirurg , profesor nauk medycznych . Zawdzięczam Mu sprawne oba kolana. Przeprowadził wszczepienie  endoprotez w obu kolanach .

Dzieduszycka Izabela – moja serdeczna przyjaciółka , poznaliśmy się na Zjeździe KIK – ów w Nowym Sączu po odwołaniu Stanu Wojennego a następnie spotkaliśmy się w Krakowie w 1999 roku gdy oboje odbieraliśmy z rąk premiera Jerzego Buzka nagrody „Pro Publico Bono”. Twórczyni słynnego „Przymierza Rodzin” w KIK – u warszawskim , które wychowało wielu wspaniałych ludzi dla wolnej Polski. Po 1989 roku „Przymierze Rodzin” przekształciło się w stowarzyszenie tworząc  przedszkola i szkoły różnego stopnia. Z Izą współpracowałem w realizacji konkursu „Pro Publico Bono” w latach dwutysięcznych. Niezwykła i cudowna kobieta.

F

Faris Robert – amerykański przedsiębiorca , od 1990 roku był prezesem Polsko –Amerykański Funduszu Przedsiębiorczości a od 2000 roku został Członkiem Rady Dyrektorów Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności. Niezwykły człowiek , patrząc na Jego życiorys żartowałem że czego się dotknął zamieniało się w złoto. Bardzo się lubiliśmy , zawsze w czasie spotkań pytał o Szkołę. Zmarł w 2017 roku.

Fornalczyk Anna – moja bliska przyjaciółka , na początku lat 90 – tych założycielka i prezes Urzędu Antymonopolowego. Od 1993 związana z Uniwersytetem Łódzkim na stanowisku profesora. W latach 2003 – 2008 pracowała na tzw. I etacie w WSB-NLU . Wśród rozlicznych funkcji była szefem Gabinetu Politycznego ministra finansów Leszka Balcerowicza (1998 – 2000). Członek Rady Dyrektorów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Razem z Anią walczyliśmy o utworzenie naszej Teachers College.

Frączek Adam – jeden z najbliższych moich przyjaciół. Profesor psycholog , rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie przez trzy kadencje , pracował także na UW i w PAN . Na początku lat 90 –tych spotkał się ze mną , przedstawiając się że urodził się w Podegrodziu i chciałby mi pomóc w tworzeniu WSB – NLU. Jego pomysłem była Rada Naukowo – Programowa WSB – NLU , która skupiała wybitnych przedstawicieli świata akademickiego.

Fried Daniel – ambasador USA W Polsce w latach 1997 – 2000 , był w WSB – NLU , był u nas w domu . Bardzo zasłużony dla decyzji o wstąpieniu Polski do NATO . Otrzymał polski Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP. Miał wysoką pozycję w Departamencie Stanu USA.

G

Galar Roman – bardzo bliski mój przyjaciel , człowiek nadzwyczaj mądry i przy tym bardzo skromny. Profesor Politechniki Wrocławskiej , znamy się wiele lat , wspólnie napisaliśmy książkę w 2002 roku wydaną w Niemczech : „Deliberating a happier Europe  - tentative liberal – conservative vision”. spędziłem z Romanem wiele godzin i to zawsze wynosząc wiele z tych spotkań. 

Gancarczyk Marta – moja Martunia , jedna z pierwszych osób zatrudnionych w WSB , jeszcze w Nawojowej , prowadziła tam małą biblioteczkę . Bardzo szybko zorientowałem się że jest osobą bardzo inteligentną a do tego perfekcyjne zna język angielski więc zaproponowałem jej pracę w Rektoracie. Po kilkuletniej „mordędze”  ze mną wybrała karierę naukową w obszarze zarządzania i obecnie jest już profesorem z habilitacją na UJ. Dzięki Marcie zwiedziłem Japonię.

Głuc Krzysztof – zaczął od nauki języka angielskiego , następnie przez 3 lata był moim asystentem , później był na studiach doktorskich w USA , wrócił do WSB - NLU jako przedstawiciel NLU a teraz prowadzi Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. 

Gmaj Robert –  prowadził równocześnie kilka uczelni  zanim został następnym po mnie założycielem WSB – NLU . W 2011 i 2012 roku podjął działania które pozwoliły w dalszym ciągu funkcjonować Uczelni.  Jego wielką zasługą jest utworzenie Cloud Academii , co szczególnie obecnie w czasach pandemii jest rzeczą bezcenną . Jak obserwowałem Jego działalność po 2012 roku to podziwiałem Jego odporność na stresy. 

Goldfinger Izak – wspaniały i niezwykły człowiek . Urodził się w 1925 roku blisko Nowego Sącza . Absolwent sądeckiej szkoły im .Adama Mickiewicza . W 1943 roku został przewieziony przez Niemców do obozu Auschwitz . Przed końcem wojny trafił po marszu „śmierci” do kolejnych obozów w Niemczech w takim stanie że został umieszczony na kupie zwłok ale wtedy obóz został wyzwolony przez żołnierzy amerykańskich i wtedy  Izak został wyciągnięty z tej kupy i odratowany. Wyemigrował do Izraela i tam pracował w kibucu , następnie studiował ekonomię i księgowość . Był przewodniczącym Ziomkostwa  Sądeczan w Izraelu. Poznałem Izaka w latach 90 – tych , zaprosiłem Go do Szkoły gdzie miał niezwykłe spotkanie ze studentami. Zaprosił mnie z rodziną w roku 1996 do Izraela . Wówczas poznałem Szewacha Weissa. Bardzo Go lubiłem i szanowałem .  To był aktywny , ciepły , cudowny wręcz człowiek . Zmarł w 2014 roku. 

Goliszewski Marek – mój bliski przyjaciel . Poznałem Go leżąc na łóżku szpitalnym w Warszawie na początku lat 90 – tych gdy poprosił mnie o podpisanie listu do przedsiębiorców w sprawie utworzenia Business Centre Club . Ponieważ idea była świetna to list podpisałem i jestem od tego czasu członkiem Rady Organizatorów BCC a Marek prezesem Klubu. Jest niezwykle sprawny , pomysłowy i odporny na stresy. Wiele razy gościłem Marka w Szkole .

Grelowski Maciej –  mój przyjaciel ,ekonomista , menedżer z wieloletnim doświadczeniem , prezes Orbisu SA (1993 – 2004), członek wielu Rad Nadzorczych. Prezes Polskiego Instytutu Dyrektorów  , wykładał w WSB – NLU . 

Grodzicki Maciej – jeden z najbliższych kolegów z klasy licealnej , jeden z naszej „piątki” prywatkowej. Skończył medycynę w Gdańsku i stamtąd przywiózł żonę – śliczną Halinę (też stomatologa) . Całe życie zawodowe pracował w Czarnym Potoku mieszkając w Nowym Sączu. Maciek ( niestety zmarł w 2019 roku ) był naszym rodzinnym stomatologiem a ja mogę się pochwalić że jeszcze w 2020 roku mam tylko swoje zęby. Pamiętam z naszych młodych lat (niedługo po studiach) prywatkę u Maćka gdy tańczyłem na stole bez butów i nie chciałem ze stołu zejść. Pamiętam też kulig gdy wjechaliśmy do szopy bo nieco upiłem woźnicę. Maciek załatwiał w dawnych latach ( jak była potrzebna ) śliwowicę. Bardzo wielu sądeczan pamięta Maćka jako wspaniałego człowieka i oddanego stomatologa.

Gucwa Józef – ksiądz a od 1969 roku także biskup pomocniczy w Diecezji Tarnowskiej. W czasie mojego liceum Ks. Gucwa był rektorem Kościoła św. Kazimierza i katechetą w sądeckich szkołach średnich. Ks. Gucwa w czasie II Wojny światowej był partyzantem (pseudonim „Wilk”) i dopiero w 1944 r. wstąpił do Tarnowskiego Seminarium Duchownego.. To ks. Gucwie zawdzięczam wyznaczenie mnie do delegacji , która w roku 1963 witała ks. Kardynała Stefana. Wyszyńskiego w Zawadzie k. Nowego Sącza przed uroczystością koronacji obrazu Matki Boskiej Pocieszenia z kościoła OO’ Jezuitów .  Wspaniały człowiek ,  kapłan , katecheta. 

Gil Mieczysław – poseł X i I kadencji Sejmu , przewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego , znany działacz opozycyjny i związkowy w Hucie im. Lenina , był przewodniczącym zarządu Regionu Małopolska w „Solidarności” , mój przyjaciel .

Grunewald Bjorn – mój bliski przyjaciel , na niektórych zdjęciach wyglądamy jak bracia i Bjorn tak się do mnie zwraca. Bjorn na początku lat 90 – tych był jednym z dyrektorów Szwedzkiej Konfederacji Pracodawców i miał szerokie kontakty w środowiskach biznesowych w Europie. Dzięki Bjornowi realizowaliśmy w Pułtusku dwa seminaria finansowane przez ERT dla polskich szefów dużych przedsiębiorstw . Bjorn Grunewald był przewodniczącym Rady  wspólnej fundacji z NLU – organu decyzyjnego dla WSB – NLU i w tej roli świetnie się sprawdzał Cudowny człowiek.

Gwiżdż Andrzej – ekonomista , nauczyciel akademicki , prorektor WSB-NLU . Niezwykle uporządkowany człowiek , pierwsza osoba z doświadczeniem akademickim zatrudniona w WSB jeszcze w 1992 roku. Mój przyjaciel a w Uczelni czasami „kontroler”.

H

Hennel Jacek – profesor , mój promotor w czasie studiów fizyki. Pamiętam , że przygotowywałem pracę badając skrawki jakiejś substancji w ciekłym helu metodą  rezonansu jądrowego w latach gdy stałe pole magnetyczne można było uzyskać tylko przy pomocy klasycznego magnesu. Tytuł mojej pracy  magisterskiej : ”Badanie ruchów grupy amonowej w NH4CLO4 metodą magnetycznego rezonansu jądrowego”.   Profesor zmarł w 2014 r. Był mężem Józefy Hennelowej. Wspaniały człowiek – z poza naukowych spraw zapamiętałem jak z Nim pojechałem do jakiegoś domu opieki społecznej poza Krakowem i tam pomagaliśmy w robotach porządkowych , chyba po remoncie.

Hennelowa Józefa – redaktor Tygodnika Powszechnego , poseł X i I kadencji Sejmu , żona prof. Jacka Hennela , to do Niej trafiłem jako pierwszej w 1980 roku próbując utworzyć Klub Inteligencji Katolickiej w Nowym Sączu a Ona zaprowadziła mnie do Andrzeja Potockiego i  reszta poszła gładko. 

Herron Orley – prezydent National – Louis University w okresie tworzenia naszej Wyższej Szkoły Biznesu i to z nim podpisałem  8 maja 1992 roku umowę o utworzeniu WSB – NLU. Nie był zbyt przyjazny naszemu projektowi , obawiał się że  NLU będzie ponosiło duże koszty. 

Hill Christopher – członek Rady Dyrektorów Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności , polityk i dyplomata , ambasador USA w Polsce w latach 2000 – 2004. Miałem zaszczyt gościć Go w swoim domu.

I

Iwona, moja siostra , skończyła pomaturalne studium radiologii i fizykoterapii. Pracowaliśmy kilkanaście lat razem w SZEW , oddaleni o około 100 m od siebie. Obecne nazwisko Iwony - Wojnar . W dzieciństwie się tłukliśmy jak zwykłe rodzeństwo ale kochaliśmy się i nadal kochamy. Ma dwoje dzieci ; Małgosię ( moją córkę chrzestną ) i Łukasza oraz trójkę wnuków.

J

Jasieński Michał – to była niezwykła sprawa – zadzwonił do mnie , zapewne w 2004 roku z Harwardu że chce pracować u nas . Przedstawił się że jest dr biologii , ja zamiast powiedzieć że biologii u nas nie mamy to podjąłem rozmowę i ostatecznie w 2005 roku dr Michał Jasieński rozpoczął pracę w WSB - NLU. Pracuje nadal u nas – jest profesorem na Wydziale Przedsiębiorczości i Zarządzania – prowadzi wykłady z zarządzania innowacjami , zachowań organizacyjnych , metod kreatywności  i teorii przywództwa. Raz mocno się poróżniliśmy ale uważam , że przyjęcie Go do pracy  to była jedna z moich najlepszych decyzji personalnych. Świetny , wielostronny człowiek .

Jawor Bożena – mój pupil w KIK –u , na początku lat 80 – tych młodziutka nauczycielka , polonistka z zacięciem do pracy społecznej. Już w 1990 roku radna i wiceprzewodnicząca Rady Miasta. W 2002 r. kandydat na prezydenta miasta , w latach 2006 – 2014 radna i wiceprezydent miasta. Imponujące jest to że od 1996 roku cały okres aż do 2020 jest prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej.

Józefiak Cezary  -  senator I kadencji , profesor nauk ekonomicznych , członek Rady Polityki Pieniężnej (1998 – 2004) , w Senacie przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej , człowiek o wielkim poczuciu humoru. Zmarł w 2007 roku. 

Jungiewicz Józef – poseł X kadencji Sejmu , to z Józefem kandydowałem do Parlamentu w 1989 roku , pracował też w SZEW i w 1980 roku został  przewodniczącym Komisji Zakładowej „Solidarności” . W latach 1992 – 1993 był wojewodą w naszym województwie. Był zawsze sadownikiem , zmarł w 2015 roku. Muszę stwierdzić ,  że niezbyt się lubiliśmy i swoją postawą w 1992 r. gdy blokował Szkole przejęcie budowanego starego obiektu na dom kultury w dzielnicy Zawada , zmusił nas do innowacyjnego działania i dlatego Szkoła przeniosła się na ul. Zieloną 27.

K

Kinga – moja córka . Mój ukochany „Niunik”. Ukończyła studia licencjackie w WSB-NLU , magisterskie w SGH , po drodze MBA Mastricht School of Management ,podyplomowe w University of Wiscontin w La Crosse  (USA). Pamiętam jaki byłem zaskoczony i szczęśliwy że zachowała na ślubie nazwisko Pawłowska .  Przez wiele lat pracowała w naszej Uczelni , później w tworzonym przez nas Miasteczku Multimedialnym by w końcu zamieszkać na Łotwie razem ze swoim mężem Andrisem i zająć się produkowaniem kosmetyków naturalnych  (firma Belovedskin).  Dzięki Kindze mam dwoje wnucząt : Patrika (urodzony w 2006 , mój Pacik) i Paulę (urodzona w 2013).

Kornatka Artur – jedna z moich największych gwiazd informatycznych . Jest pomysłodawcą organizacji cyklicznej „Potęgi Informatyki” – imprezy , która gromadzi ponad tysiąc młodzieży, obecnie szef Zespołu Programowania Systemowego WSB-NLU.  Gdy jeszcze pracowałem w Uczelni to podziwiałem jak przyciągał do siebie studentów i tworzył zespoły.  Niesamowity.

Kosecki Andrzej – najbliższy kolega w klasie licealnej , oczywiście uczestnik naszych prywatek. Pamiętam jak do matury powtarzaliśmy historię i geografię. Obecnie inż. Dr hab. profesor emerytowany kilku krakowskich uczelni. Pamiętam kilka wycieczek w nasze góry , w tym najbardziej pamiętaną w Beskid Żywiecki , gdy na początku dostałem ostatni atak astmy.

Korzeń Adam – zaczęliśmy pracę w SZEW w tym samym okresie , był moim partnerem do brydża. Już w okresie wolnej Polski został prezesem firmy w którą przekształcił się SZEW. Niestety młodo zmarł.

Koźmiński Jerzy – mój bliski przyjaciel – na początku przemian koordynował pracę zespołu pracującego nad pakietem reform gospodarczo –ustrojowych. W latach 1993-1994 sekretarz stanu w MSZ , w latach 1994 -2000 ambasador Polski w USA ( a więc w latach kandydowania Polski do NATO )  Od 2000 roku prezes zarządu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności. Niezwykle utalentowany człowiek , dodatkowo (co zawsze zaprzecza) polska „szara eminencja”. Bywał w Uczelni i u mnie w domu wiele razy .

Koźmiński Andrzej – mój przyjaciel i w latach dwutysięcznych konkurent. Utworzył Akademię Leona Koźmińskiego , obecnie w dziedzinie zarządzania i ekonomii najlepszą uczelnię niepaństwową w Polsce i nawet biorąc pod uwagę uczelnie publiczne jedną z najlepszych. Profesor nauk ekonomicznych , napisał wiele znakomitych książek . Bywaliśmy u siebie, prowadziliśmy ciekawe dyskusje.  Jest członkiem Rady Fundacji Kronenberga i obecnie w czasie obrad Rady się spotykamy.

Kubisz Jan -  na początku lat 70-tych dr hab. Pracował w Katedrze Surowców Mineralnych AGH i tam Go odnalazłem. Wspaniały człowiek . On uczył mnie obsługi dyfraktometru rentgenowskiego i pisania publikacji . Gdyby nie nieszczęśliwy wypadek samochodowy w USA ( w którym zginął w 1972 ), to zapewne byłby moim promotorem. Pochodził z Cieszyna.

Kukliński Antoni – profesor nauk ekonomicznych , geograf , były podsekretarz stanu w gabinecie prof. Skubiszewskiego , założyciel Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) UW a w WSB - NLU  dyrektor Ośrodka Badań Regionów Europejskich (RECiFER)  , redaktor kilku książek razem ze mną. Niezwykle energiczny , pomimo podeszłego już wtedy wieku , mający bardzo szeroką , na całym świecie grupę znajomych naukowców , którzy pisali rozdziały do wydawanych przez nas książek.  Bardzo  zasłużony dla WSB – NLU.  Zmarł w 2015 roku. 

Kuliś Krzysztof – mój przyjaciel , artysta , pastelista . Był od 1973 roku dyrektorem Biura Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu aż do 2010 r. W 2002 wspólnie otworzyliśmy w WSB – NLU Akademicką Galerię Sztuki ( działała do 2010 r.), Krzysztof pożyczał nam z BWA obrazy na kilkadziesiąt wystaw.  W naszym akademiku kilka razy organizowaliśmy Biennale Pastelistów , także międzynarodowe. Był wiele lat Prezesem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.

Kaczyński Lech – Prezydent Polski (2005 – 2010) , senator I kadencji , działacz opozycyjny , prezes Najwyższej Izby Kontroli (1992 – 1995) ,minister sprawiedliwości (2000 – 2001) , prezydent Warszawy (2002 – 2005) , zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 roku. Niedługo przed śmiercią odwiedził WSB – NLU , miał bardzo dobry wykład w największej auli przy obecności około 500 osób. Przeprowadziliśmy wtedy bardzo miłą rozmowę. Gdyby nie zginął w tej katastrofie to polska polityka mogła by się potoczyć zupełnie inaczej. Wielka szkoda.

Kaczyński Jarosław – senator I Kadencji , według mojej oceny najważniejszy polityk pierwszych 30 lat RP . Dla wielu kontrowersyjny , w latach 1990 – 1997 prezes partii Porozumienie Centrum , od 2003 roku współzałożyciel i prezes partii Prawo i Sprawiedliwość. W pierwszych latach 90 – tych niezbyt się lubiliśmy ( z uwagi na to że PChD przeszkadzało PC) , w latach dwutysięcznych czytałem i słyszałem pochwały ze strony Jarka , Był w WSB – NLU , miał wykład do studentów . Teraz ja mogę Go tylko podziwiać za wytrzymałość i konsekwentne działanie.

Kuratowska Zofia – senator I, II i III kadencji, w 1989 r. kandydująca do Senatu ze strony Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”  z Województwa Nowosądeckiego . Profesor medycyny ., w latach 1997 – 1999 ambasador RP w Południowej Afryce. Bardzo się przyjaźniliśmy , to z Zosią odbyłem jedną z dwóch wypraw swojego życia ,  do RPA. Zmarła w 1999 roku.

Knysok Anna – posłanka do X i I kadencji Sejmu , wiceminister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka. Psycholog i pielęgniarka.  Działaczka opozycyjna na Śląsku. Bardzo aktywna w czasach gdy tworzyliśmy PChD , jedna z moich ulubionych osób w  PChD , wspaniała kobieta.

Król Jan – ekonomista i polityk. Poseł X , I , II , III kadencji Sejmu , wicemarszałek III kadencji Sejmu , spotykamy się z Janem na wszystkich uroczystościach BCC , gościłem Go u siebie , bardzo się lubimy.

Krzyżanowska Olga – posłanka w X , I , II i III kadencji Sejmu , wicemarszałek Sejmu w X i II kadencji , senator V kadencji . Lekarz  , od 1980 r. w „Solidarności” . Z Panią Olgą miałem zaszczyt być w 1992 r. na Kongresie Unii Międzyparlamentarnej w Kamerunie.

Koj Aleksander – mój bliski przyjaciel , wybitny naukowiec zajmujący się biochemią i biologią , także lekarz , profesor nauk przyrodniczych , trzykrotny rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego  w tym , w najtrudniejszym okresie 1987 – 1990. Przewodniczący KRASP w latach 1997 – 1999. Członek Rady Dyrektorów Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności od jej założenia w 2000 roku. Zmarł w 2016 r.

Kolasa Blair , dr, w latach 70 i 80 – tych był dziekanem dwóch szkół biznesu w USA , niesłychanie zasłużony dla Polski . Zapraszał do swoich Szkół młodych pracowników naukowych z Uniwersytetu Warszawskiego na roczne pobyty , umożliwiając im rozwój naukowy ale i finansowy. Profesor Kolasa przyjechał do nas w 2003 jako pierwsza osoba wysłana z CBS CSU żeby ocenić nasze szanse rozwojowe . Od razu niemal , zaproponowałem Blairowi stanowisko prorektora i prof. Kolasa został z nami do końca swojego pobytu w Polsce czyli roku 2008 .Książki Blaira wciąż są oferowane na Amazonie jako kluczowe książki , np. „Legal systems” , „Behavioural Science for Business”. Blair urodził się w 1926 roku a Jego przodkowie  , jak mówił , pochodzili z Podhala i Sądecczyzny . Blair był moim bliskim przyjacielem i zrobił dla naszej WSB - NLU dużo dobrego.  Zmarł w 2017 roku.

Kołcz Bogusław – polonista , niesamowity człowiek . Utworzył i do teraz jest dyrektorem Zespołu Szkół im. Bolesława  Chrobrego w Nowym Sączu . Nieco mu w początkowym okresie pomogłem ale powiedziałem że Jego Szkoły szybko muszą być najlepsze w rankingach i tak się stało . Do tego profesor oświaty od 2008 roku , autor podręczników szkolnych autor książek. Bardzo go podziwiam i lubię.

Komornicki Leon – mój przyjaciel ,generał WP , poznaliśmy się jeszcze w latach 90 – tych , zapewne w BCC. Bardzo mi pomógł gdy miałem gruczolaka przysadki mózgowej bo zorganizował mi wizytę u prof. Jana Podgórskiego. Spotykamy się na obradach Rady Organizatorów BCC , bardzo aktywny na FB 

Kułakowski Jan – polityk , prawnik , brał udział w Powstaniu Warszawskim , po wojnie wyemigrował do Belgii , studia i doktorat zrobił na Katolickim Uniwersytecie w Lowanium , wrócił do Polski po 1989 r. aby objąć stanowisko ambasadora i szefa Misji RP przy Wspólnotach Europejskich. W czasie , gdy byłem Przewodniczącym Komisji Nadzwyczajnej Senatu  ds. Ratyfikacji Układu Stowarzyszeniowego ze Wspólnotami Europejskimi spotykałem się wiele razy z Panem Ambasadorem. Był Pełnomocnikiem Rządu ds. negocjacji Polski z Unią Europejską , posłem do PE . Kawaler Orderu Orła Białego , zmarł w 2011 roku. Wspaniały człowiek. 

Kuzak Tadeusz , informatyk dr , wspaniały współpracownik prof. Mrozka . Czasami się kłóciliśmy , bo był popędliwy ale zrobił dla WSB - NLU dużo dobrego. 

Kwiatkowski Stefan – mój bliski przyjaciel. Od 1993 roku związany z Akademią Leona Koźmińskiego ,pierwszy , wieloletni przewodniczący Rady Powierniczej tej Uczelni. Był założycielem  Stowarzyszenia Edukacji Menedżerskiej FORUM , które wprowadziło w Polsce system akredytacji uczelni. Badał innowacje i przedsiębiorczość intelektualną . Mnie uważał za przedsiębiorcę intelektualnego bo stworzyłem WSB - NLU z niczego. Namówił mnie do kilka publikacji  w redagowanych przez Niego książkach „Knowledge cafe”. Wspaniały człowiek i naukowiec , umarł w roku 2015 po kilkuletniej ciężkiej chorobie.

Kręciproch – Zyzda Maryla - Moja ciocia mieszkająca i pracująca ( była stomatologiem ) w Piwnicznej . Bardzo bliska mi osoba. Ona pierwsza „wyprowadzała” mnie z astmy ucząc chodzić mnie po górach.  W moich szkolnych latach z rodzeństwem i Naną spędziłem u  niej w czasie wakacji  wiele wspaniałych  tygodni. Do dzisiaj kocham Piwniczną i wodę „Piwniczankę”. Niestety Maryla młodo zginęła w wypadku samochodowym. Do tej pory cała rodzina wspomina ją niezwykle ciepło.

L

Lasota Andrzej – profesor matematyki , miałem z nim wykład na I roku studiów (chyba najtrudniejszy na studiach) z rachunku różniczkowego i macierzowego. To było najtrudniejsze moje wejście na studia , ale egzamin zdałem . Wszyscy studenci Profesora  się bali , był świetny jak rozwiązywał w  nietypowy sposób twierdzenia  matematyczne. Zmarł w 2006 roku.

Lalowicz Zdzisław – w czasie mojego roku spędzonego w Instytucie Fizyki Jądrowej gdy  przygotowywałem moją pracę magisterską  Zdzisław był młodym asystentem  prof. Hennela , bardzo mi pomagał i się przyjaźniliśmy Teraz jest  prof. dr hab. w Zakładzie Spektroskopii  Rezonansu Magnetycznego IFJ  . 

Lebiedziejewski Mirosław – w 1969 roku , tuż po studiach spotkałem się z nim , już jako dyrektorem naczelnym Sądeckich Zakładów Elektro – Węglowych , jeszcze bardzo młodym i muszę się przyznać że przekonał mnie że warto tam pracować . Kilka razy podejmował śmiałe decyzje w sprawie zakupu aparatury do badań naukowych w okresie mojej pracy  Przez cały okres mojej pracy w SZEW był dyrektorem przedsiębiorstwa.

Lester Marilyn – dyrektor biblioteki uniwersyteckiej NLU na początku lat 90 – tych XX w. Była tak zafascynowana powstającą uczelnią w Nowym Sączu że namówiła UMI ( University Microfilms International ) – amerykańską korporację aby przekazała  do  nas , wartą około 200 tys. USD  bibliotekę elektroniczną , absolutną nowość . ( w tamtych latach taka biblioteka podobno pracowała tylko w Ambasadzie Amerykańskiej w Warszawie) . Zbiory w tej bibliotece składającej się z kilku komputerów były z naszej perspektywy wręcz nieograniczone. Przyjaciel WSB – NLU.

Leśkow Jacek -  dr hab. Matematyk o szerokiej wiedzy . Przyleciał do WSB - NLU w 1997 roku z Kalifornii gdzie pracował w Santa Barbara na Uniwersytecie Kalifornijskim . Był u nas prorektorem ds. naukowych. Pracował w WSB - NLU do 2012 .Obecnie jest dyrektorem Instytutu Państwowego NASK , obok awansów naszych politologów na funkcje ministerialne , awans prof. Leśkowa jest najbardziej znaczący . Pan Jacek też świetnie gra na fortepianie.

Lipińska – Zwolińska Anna – moja koleżanka od zawsze , zatrudniona w Uczelni od 1992 roku. Prawie cały czas prowadziła Dział Administracji ale nadzorowała też przez cały okres budowy prowadzone przez Uczelnię. Ania wyróżniała się niewielkim wzrostem i jak to mówiłem  „ ta mała dziewczynka dyrygowała wielkimi chłopami”. Po skończeniu pracy w WSB – NLU prowadzi od lat z wielkim zapałem  „Kanę” – katolickie centrum edukacji młodzieży.

Lisiński Marek – pierwszy dziekan w WSB – NLU  , pracujący z nami od 1993 do 1998 roku , obecnie prof. dr hab. prowadzący Katedrę Analiz Strategicznych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Ł

Łączkowski Paweł –poseł X , I i III kadencji , w latach 1992 – 1993 wiceprezes Rady Ministrów w rządzie Hanny Suchockiej , prezes PChD 1992 – 1999. Socjolog , pracownik akademicki UAM w Poznaniu. Paweł był  jedynym moim konkurentem do liderowania PChD w pierwszym roku jej istnienia i wtedy mocno różniliśmy się poglądami. Zbliżyliśmy się do siebie przed konferencją z okazji 25 – lecia PChD , obecnie jesteśmy przyjaciółmi. 

M

Mama – Małgorzata Pawłowska - Kałamarz , cudowna osoba , znacznie młodsza od Taty , po śmierci Taty w 1948 roku została sama , potrafiła wychować sama , zarówno mnie , moją siostrę Iwonę jak i dwójkę młodszego rodzeństwa Piotra i Renatę . Przez kilkadziesiąt lat , aż do emerytury pracowała w handlu utrzymując całą czwórkę i umożliwiając nam ukończenie studiów. Prawdziwa bohaterka  -  w czasie II Wojny wykupiła mojego tatę prowadzonego na rozstrzelanie z rąk Niemców. Wielka zwolenniczka opozycji demokratycznej.

Marysia Pawłowska – moja żona , z domu Keller . Poznaliśmy się na prywatce w szkole średniej , bo ją przyprowadził mój kolega klasowy Zenek Remi i od tej prywatki jest jedyną kobietą mojego życia. Ukończyła studia na Akademii Ekonomicznej w Krakowie . Urodziła mi córkę Kingę. Miała i ma ze mną ogromnie wiele kłopotów związanych z moimi ciągłymi chorobami. Przez wiele lat pracowała  w Sądecko-Podhalańskiej Izbie Gospodarczej , później ze mną w WSB - NLU prowadząc Instytut Zaawansowanego Zarządzania ( ponad dwa tysiące osób skończyło studia podyplomowe ). Jest nie tylko wspaniałą żoną i matką ale i nadzwyczajną babcią.

Majcher Walenty – ksiądz ,jezuita , na przełomie lat 50 i 60 był Superiorem Zakonu Jezuitów w Nowym Sączu , bardzo bliski mi człowiek , służyłem mu do mszy św. razem z kolegą – sąsiadem jako  ministranci codziennie o godzinie 7 rano . Pamiętam jak po skończeniu mszy bardzo często dostawaliśmy czekoladę , co w ówczesnych czasach było rarytasem. 

Machalski Andrzej – senator I Kadencji , w latach 1989 – 1993 był pierwszym przewodniczącym  Konfederacji Pracodawców Polskich . przedsiębiorca , przed 1989 r. był członkiem opozycji demokratycznej , aresztowany. Jeden z niewielu w I Kadencji Senatu przedsiębiorca.

McCray Curtis  - prezydent NLU , największy przyjaciel WSB – NLU . To dzięki Niemu NLU podpisało z WSB – NLU nową umowę dzięki której absolwenci WSB – NLU otrzymywali nie tylko dyplom ale i stopień bakałarza . Cudowny człowiek . Pamiętam jak na wielkich juwenaliach śpiewałem wraz  z Curtisem w ramach karaoke piosenkę Louisa Amstronga „What a Wonderful World” . To był wówczas dla mnie rzeczywiście wspaniały świat i to były piękne czasy.  Zmarł w 2019 roku. 

Matraszek Marek – przyjaciel z lat 90 – tych . Pomagał nam zorganizować Grupę Winsdor , został pierwszym polskim  lobbystą. 

Matyja Rafał – historyk , jeden z najbliższych moich współpracowników . Był twórcą  i prodziekanem Wydziału Studiów Politycznych ,Pracował w WSB – NLU w latach 2000 – 2012. Po opuszczeniu WSB-NLU obecnie pracuje w WSIiZ. Jest dr hab. Ma  bardzo wysoką pozycję naukową i polityczną.  Bardzo mądry ale i trudny partner.

Matyja Elżbieta – moja Elunia , najpierw pracowała w moim biurze rektorskim a później prowadziła , wręcz doskonale Dział Komunikacji z Absolwentami . Mam z Elą kontakt do teraz i jak potrzebuję jakąś informację o absolwencie to dzwonię lub piszę do Eli , bo od 2012 roku pracuje w Warszawie.

Michnik Adam  – człowiek legenda. Działacz opozycji demokratycznej w PRL od 1968 r. Poseł X kadencji Sejmu i jedna z głównych postaci OKP. Założyciel „Gazety Wyborczej” i do momentu pisania tej notki do „Alfabetu” jej redaktor naczelny. Osoba , która przez cały czas wpływa na rzeczywistość polityczną III RP , choć jego pozycja stopniowo słabnie. Żartowałem że na początku lat 90 – tych miałem blokadę w GW , bo nie pasowałem Adamowi do jego wyobrażenia o polityku prawicowym. W listopadzie 2009 roku spotkałem się z Adamem na kongresie „Hestii” w Berlinie i usłyszałem wiele miłych słów .

Mikułowski – Pomorski Jerzy – mój przyjaciel , socjolog . Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i  jego rektor w latach 1990 – 1996. Doktor „honoris causa”  uniwersytetów w USA , Wielkiej Brytanii oraz Uniwersytetu Śląskiego. Bardzo zasłużony  dla mojej WSB – NLU , w czasie I  Inauguracji życzył nam utworzenia biblioteki ( bo wtedy może powstać uniwersytet ) a później ,  był aktywnym członkiem naszej Rady Naukowo – Programowej aż do końca jej istnienia.

Milewski Jerzy  -  mój przyjaciel z lat 90 – tych , Szef Animex - u .

Mrozek Marian – profesor UJ , matematyk i informatyk o światowej renomie , tworzył u nas Wydział Informatyki. Pchnął nas do przodu  na początku lat dwutysięcznych wprowadzając u nas Intranet – który stał się elektroniczną szkołą. Pamiętam że bałem się że to będzie za dużo kosztować , tymczasem koszty były niewielkie a WSB - NLU wyprzedziła w zastosowaniu Intranetu nawet UW. Profesor nadal wykłada u nas.

N

Nagorski Andrew – amerykański dziennikarz i pisarz . Przewodniczący Rady Dyrektorów Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności . Syn Zygmunta Nagorskiego . Spotykamy się co roku dwa razy na zebraniach Rady Dyrektorów P-AFW.

Nagorski Zygmunt – Niesamowita postać , przyjechał do nas w 1993 na tygodniowe seminarium dla studentów z „Przywództwa”. W następnych latach był jeszcze na jednym z seminariów „Top Managers” , zaprosił mnie na prowadzone przez siebie ( w wieku 89 lat ) seminarium dla dyrektorów Banku Światowego . Człowiek o niesamowitej sile.  Zmarł w 2011 w 99 roku życia. Wielki patriota Polski.

Naimski Piotr – Działacz opozycji w okresie PRL , w latach 90 – tych jak wymyśliłem że w WSB-NLU muszę stworzyć wydział kształcący politologów to zwróciłem się do Pana Piotra o pomoc i On się zgodził . Pracował na Uczelni w latach 1996 – 2009. . Stworzył fantastyczny program studiów magisterskich „Stosunki Międzynarodowe i Dyplomacja” na których studiowali licencjaci po „Zarządzaniu”. W latach 2005-2007 był wiceministrem , następnie posłem dwie kadencje a od 2015 sekretarzem stanu w Kancelarii Rady Ministrów . Obecnie ma bardzo silną pozycję polityczną.

Nałęcz Daria – dr hab. Nauk humanistycznych  , historyk .  W latach 2012 – 2015  podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego , była rektorem Uczelni Łazarskiego. Spotykamy się na Radach Fundacji Kronenberga.

Nana – Zofia Nieć – niezwykła osoba , która w czasie wojny pracowała u mojego Taty w restauracji a po śmierci Taty postanowiła zostać z Mamą i pomóc wychować Jej małe dzieci. Została z nami do swojej śmierci . Pamiętam że robiła najlepsze na świecie kotlety i naleśniki. To była cudowna osoba.

Niewodniczańska Justyna – moja koleżanka ze studiów , pamiętam ją jako osobę bardzo ruchliwą i mającą wspaniałe , długie i rude włosy.  Jest córką sławnego profesora Henryka Niewodniczańskiego u którego miałem zaszczyt uczestniczyć w  wykładach z fizyki ciała stałego i zdawać u niego egzamin. Muszę się przyznać że Justynę na studiach bardzo lubiłem , teraz kontakty są luźniejsze. 

Nowak – Jeziorański Jan – Największy z polskich bohaterów , którego miałem zaszczyt poznać i z Nim współpracować . Kultowa postać okresu okupacji . Był dwukrotnie w WSB – NLU oraz raz miał spotkanie z moimi absolwentami w Warszawie. Miałem zaszczyt gościć Go najpierw w swoim mieszkaniu na Nawojowskiej a po kilku latach w swoim domu na „Salonie Politycznym”. Mam swój rozdział w Jego książce „Fakty , wydarzenia , opinie”.

Nowina – Konopka Małgorzata – moja bliska koleżanka ze studiów . dr fizyki . Utrzymujemy  nadal  kontakty.

Nowicki Zdzisław – senator I kadencji , dyplomata : Konsul Generalny RP w Sankt Petersburgu (1991 – 1996) – tam go odwiedziłem , Konsul Generalny RP w Charkowie (1996 – 1998) i Ambasador RP w Kazachstanie.   Zdzisław pracował też w Senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i tam się zaprzyjaźniliśmy. Zmarł w 2006 roku.

Nowak Edward – poseł X kadencji Sejmu , wcześniej od 1980 roku członek NZZ „Solidarność” , dwukrotnie aresztowany , związany z Hutą im. Lenina . Był ze mną w 1989 roku w Szkole Biznesu w Vallendar , i pamięta także tę wizytę która doprowadziła do utworzenia WSB – NLU.  W  trzech rządach po 1989 r. podsekretarz stanu , od 2006 r. członek zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu, pełnił funkcje prezesa i dyrektora przedsiębiorstw. Mój dobry znajomy.

Nilsson Per Gustaw – nazywany przez nas Piotrusiem (Jego żona  - Polka była najlepszą szwedzką malarką). Pera poznałem w KIG –u , w 1990 albo na początku 1991 roku. Był dyrektorem WSB w czasie roku akademickiego 1991/1992 .  Był pierwszą osobą która wniosła do grupy entuzjastów wiedzę o szkołach biznesu , zarazem zorganizował pierwszy grant od szwedzkiej  organizacji pomocowej BITS. Wspaniały człowiek , później nam zaginął  podejmując różne funkcje , ostatnio w Rosji.

O

Olechowski Andrzej -  polski polityk i ekonomista ,dr nauk ekonomicznych ,minister finansów w 1992 r. i minister spraw zagranicznych 1993 – 1995 . W latach 1989 – 1991 był I zastępcą prezesa Narodowego Banku Polskiego .  Jeden z założycieli Platformy Obywatelskiej. Był w WSB – NLU , gościł u mnie w domu na „Salonie Politycznym” a ja miałem przyjemność być u Niego w pięknym domu pod Tatrami. Mój dobry znajomy.

Oleksy Józef – sądeczanin , polski polityk i ekonomista. Premier Polskiego Rządu (1995 – 1996) , dwukrotny Marszałek Sejmu ,  wicepremier , minister. Mój dobry znajomy a WSB – NLU Mu  sporo zawdzięcza. Był wiele lat przewodniczącym Związku Sądeczan. Bliski przyjaciel Kazimierza Pazgana.

Oleś Andrzej – Profesor , promotor mojej pracy doktorskiej. Wspaniały człowiek . Tak się złożyło , że kilka miesięcy przed wyznaczoną już datą obrony wyjechał wykładać do Brazylii  i poprosił aby go zastąpił na obronie pracy słynny dyrektor naszego Instytutu Fizyki Techniki Jądrowej prof. Marian Mięsowicz. Po wielu latach uczestniczyłem w uroczystości spotkania doktorantów Profesora na AGH. 

P

Pazgan Kazimierz  – bardzo bliski przyjaciel , słynny przedsiębiorca nowosądecki , właściciel firmy Konspol produkującej przetwory z mięsa kurcząt , wieloletni prezes Sądeckiej Izby Gospodarczej , członek zarządu Krajowej Izby Gospodarczej , Honorowy Obywatel Miasta Nowego Sącza . Trudno spisać  wszystkie Jego działania na rzecz WSB – NLU , na pewno jest jednym z kilku twórców Uczelni . W dobrych czasach wypijaliśmy we dwójkę kilka butelek Jego wina. Niezwykły , uroczy człowiek , zmarł w 2019 r.

Piotr Kałamarz – mój młodszy brat , ukończył studia ekonomiczne , cały czas pracował w Nowym Sączu , od wielu lat w aparacie skarbowym ,w 2020 roku przeszedł na emeryturę  . W latach 80-tych zasłużony działacz Solidarności . Uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności .Trzymamy się ze sobą bardzo mocno.

Pacik – Partik Spruds  -  mój pierwszy wnuk , oszalałem z radości po Jego urodzeniu.  Ma już 14 lat , gra w piłkę nożną w drużynie w Marupe. Obecnie namiętnie gra w grach internetowych. Muszę przyznać że jest znacznie  lepszy ode mnie z informatyki. Wiele razy wyjeżdżając od nas z domu , czy to po wakacjach czy po świętach płakał , choć wracał do domu. Kocham Pacika bezgraniczną miłością i marzę aby doczekać Jego osiemnastki , gdy będziemy mogli na naszym tarasie popijać razem winko a ja mu będę opowiadał o wszystkim co jest ważne w życiu.

Paula Spruda – moja wnuczka , blondynka , cudowne dziecko , nazywa mnie dziadziusiem . Ma sześć lat i mówi już w czterech językach.

Peszko Irena – w pierwszych latach tworzenia Szkoły jedna z najważniejszych osób. Po kilku latach prof. Regulski tworząc Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej poprosił mnie o pomoc personalną i ja zaproponowałem Irenę , która przez wiele lat była członkiem zarządu Fundacji. 

Podgórski Jan Krzysztof – mój przyjaciel , uratował mi życie operując moją przysadkę mózgową w 1996 roku.  Profesor nauk medycznych , neurochirurg , generał brygady w stanie spoczynku. Lekarz oddany swoim pacjentom . Wspaniały człowiek.

Potoniec – Mędoń Urszula - lektorka języka angielskiego, doskonała organizatorka , zajmowała się studentami zagranicznymi. 

Pruska - Dudek Wanda – jedna z najbliższych moich koleżanek w czasie studiów fizyki na UJ. Jestem ojcem chrzestnym jej córki Ani ( ojcem jest Jurek Dudek , też fizyk ). Wanda na zawsze zostaje w mojej pamięci jako osoba , która podczas mojej choroby (nadczynna tarczyca) ,gdy leżałem w Szpitalu Rządowym w Warszawie codziennie przynosiła mi moje ukochane lody ( to był rok 1991 lub 1992 ) .

Pustówka Andrzej – jeden z najbliższych kolegów w czasie studiów fizyki na UJ. Przez rok z Andrzejem  mieszkaliśmy razem w czasie studiów w Krakowie i zapamiętałem jeden „Incydent” .Jak dostawałem z domu naleśniki robione przez Nanę (zwykle ich było kilkadziesiąt ) to one znikały w kilka minut bo pochłanialiśmy je obaj. Niestety od wielu lat Andrzej nie żyje.

Puścian Leszek – pełnomocnik ministra Obrony Narodowej ds. przekwalifikowania kadr – z nim podpisałem umowę o studiach licencjackich dla kilkudziesięciu oficerów WP zwolnionych do rezerwy i opłata za te studia zapłacona nam jednorazowo uratowała naszą Szkołę w najtrudniejszym momencie. 

Płazowski Janusz – niezwykle barwny kolega z okresu studiów. Po studiach zajął się filozofią , zrobił doktorat , ostatnio nie bywa na zjazdach studenckich .

Paja Antoni – jeden z najbliższych kolegów ze studiów. Dużo zdolniejszy ode mnie , pracuje na  AGH w Katedrze Fizyki Ciała Stałego Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH. Dr Hab. Stara się utrzymać więź pomiędzy wciąż żyjącymi w 2020 roku koleżankami i kolegami .

Piotrowski Szymon – jedna z dwóch osób w początkowym okresie czasu pracujących w mojej pracowni . Bardzo sprawny technik – elektronik , niestety bardzo powolny. Jego wielką zaletą było że kilka razy naprawiał nasz zepsuty dyfraktometr rentgenowski umożliwiając mi moje badania.

Plewka – Schmidt Urszula – profesor i twórca pierwszej prywatnej uczelni artystycznej (Schola Posnaniensis) w Poznaniu , w tym samym roku kiedy powstawała nasza Uczelnia czyli w 1991 r. W ramach Konferencji Uczelni Niepaństwowych  zaprzyjaźniliśmy się , do tego stopnia że Pani Profesor wykonała dla mnie gobelin przedstawiający moją Żonę i Córkę . Ten gobelin wisi w naszym salonie i jest pamiątką po Pani Profesor , która zmarła w 2008 roku.

Prędka Jola – pierwsza pracownica zatrudniona w WSB w roku 1991. Cały czas pracująca w Dziekanacie , obecnie szefowa i można powiedzieć że ma w głowie cały system kształcenia  i pamięta większość studentów , szczególnie stacjonarnych.   Wręcz doskonała.   

Pukszta Bogdan – mój przyjaciel ,jeden z najbardziej zasłużonych dla nas pracowników NLU , którego działania doprowadziły do zainteresowania się przez władze NLU  Szkołą w Nowym Sączu już w 1991 roku.  Przyjeżdżał jako osoba znająca język polski prawie z każdą delegacją NLU do nas. Od wielu lat jest szefem Polsko – Amerykańskiej Izby Gospodarczej w Chicago.   

Purchla Jacek -   profesor nauk humanistycznych , historyk sztuki i ekonomista , specjalista z zakresu dziedzictwa kulturowego i historii miast. Założyciel i dyrektor w latach 1991 – 2018 Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie , poznaliśmy się w czasach stanu wojennego na kursie języka  angielskiego a obecnie spotykamy się na Radzie Fundacji Kronenberga.  

R

Rataj Waldemar – historyk , prawnik ,znamy się „od zawsze” , współpracowaliśmy tworząc  Centrum im. Mirosława Dzielskiego , najmocniej przy „Pro Publico Bono” ,. Jest prezesem Fundacji Kolegium Wigierskie. Obecnie Pan Waldek został nominowany na p.o. Dyrektora Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej . Pan Waldek jest jedną z kilku osób której nie potrafię odmówić jak chcą mnie do czegoś zaangażować. 

Remi Ludmiła  – ciocia mojej Żony a zarazem mama Zenka , Także niezwykle oddana członkini naszego KIK – u , prowadząc jego zapisaną historię aż do swojej śmierci. Wspaniała osoba.

Renata Kamińska – moja młodsza siostra  , ukończyła studia nauczycielskie i całe życie aż do emerytury uczyła dzieci młodsze , w klasach od 1 do 3.  Jest przykładem wspaniałej nauczycielki . Jej syn Paweł , już doktor politologii jest dobrym przykładem absolwenta WSB-NLU.

Remi Zenon – jeden z najbliższych kolegów w klasie licealnej a dodatkowo kuzyn mojej Żony . Po dziadku i ojcu niezwykle uzdolniony – maluje znakomite akwarele i rysuje grafiki. Skończył studia architektury , jego dziełem jest „Ołtarz Papieski” w Starym Sączu i nasz dom .

Rey Nicholas – ambasador USA w Polsce w latach 1993 – 1997 , był w WSB - NLU , od 2000r członek Rady Dyrektorów Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności ,  za zasługi  w rozwijaniu stosunków USA-Polska otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. O ile dobrze pamiętam był potomkiem naszego poety  Mikołaja Reja . Zmarł w 2009 roku.

Rogowski Jacek – pracowaliśmy od 1970 roku w sąsiednich pokojach w Laboratorium w SZEW. Przyjaźniliśmy się do tego stopnia że jeździliśmy z rodzinami na wspólne wakacje a z Jackiem chodziłem też w góry. Później ja zostałem senatorem a Jacek  został wojewodą sądeckim. Jacek był i jest  też członkiem KIK-u więc po latach wspólnie kwestowaliśmy na sądeckim cmentarzu.

Radziwiłł Anna – senator I kadencji , wiceminister edukacji w latach 1989 – 1992 i 2004 – 2005  , brała udział w I Inauguracji Roku Akademickiego w WSB w 1991 roku. Historyk , od 1980 r. w „Solidarności”.   Zmarła w 2009 roku.          

Regulski Jerzy – senator I kadencji , twórca ustawy o samorządzie lokalnym ,od 2010 do 2015 r. doradca społeczny Prezydenta RP ds. samorządu , ,kawaler Orderu Orła Białego , lubiliśmy się i wiele razy współpracowaliśmy. Zmarł w 2015 r

Rozmarynowicz Andrzej – senator I kadencji , w czasie II Wojny Światowej żołnierz Armii Krajowej , prawnik , współzałożyciel Klubu Inteligencji Katolickiej w Krakowie , w latach 60 i 70 – tych XX w. był doradcą prawnym Karola Wojtyły. Umarł w 1999 r.

Rokita Jan Maria – polityk po 1989 r. a obecnie publicysta . Poseł na Sejm w latach 1989 – 2007. W latach 1992 – 1993 Minister – szef Urzędu Rady Ministrów. Jeden z liderów w pierwszych latach jej istnienia Platformy Obywatelskiej. Od kilku lat czytam jego analityczne artykuły w tygodniku „Sieci”. Mój znajomy , przeszedł niezwykle ciekawą drogę , w pewnym okresie był nazywany „premierem z Krakowa” , odnalazł się w nowej działalności .

Risinger Edward – niezwykle ważny przyjaciel  mój i WSB – NLU. Poznaliśmy się jeszcze przed utworzeniem Uczelni  , prawdopodobnie w Evanston w czasie naszej pierwszej wizyty w NLU. Ja Eda ( tak Go nazywaliśmy) zapamiętałem z czasu Jego pierwszej wizyty w Nowym Sączu , gdy rozmawialiśmy w ówczesnej siedzibie S-P Izby Gospodarczej , w tzw. baszcie gdy  mu przedstawiałem ideę Uczelni a On powtarzał tylko „money , money , money.  Odegrał niezwykle ważną i pozytywną  rolę , gdy został po prezydencie Herronie , tzw. „przejściowym” prezydentem NLU i w roku 1999 r. NLU podpisał z nami pozytywną umowę prowadzącą do pełnych dyplomów dla naszych absolwentów. 

Rzegocki Arkady – pracował na Wydziale Politologii WSB - NLU w latach 2004 – 2008 . Obecnie Ambasador Polski w Wielkiej Brytanii ,  dr hab. nauk humanistycznych , nauczyciel akademicki UJ, radny Miasta Krakowa. 

S

Samsonowicz Henryk  - profesor nauk humanistycznych , historyk , w latach 1980-1982 rektor UW , w latach 1989 – 1991 minister edukacji narodowej , kawaler Orderu Orła Białego, Profesorowi zawdzięczam możliwość utworzenia Szkoły Biznesu w Nowym Sączu , bo to On w nowej ustawie dopuścił możliwość tworzenia uczelni niepaństwowych, spotykam Profesora na Radach Fundacji Kronenberga.

Sidor Maria – dr , od „zawsze” tworząca i prowadząca naszą uczelnianą bibliotekę . Niezwykle pracowita i pracująca w WSB – NLU do roku 2020. Zaczynała niemal od zera a już w latach dwutysięcznych nasza Biblioteka była absolutnie najlepsza wśród wszystkich bibliotek Uczelni niepaństwowych. Obarczałem Panią Marię dodatkowymi obowiązkami – prowadziła więc Instytut Kisiela ( 24.spotkań otwartych , nie tylko dla studentów w latach 2002 - 2009 ) i  Galerię Obrazów  ( 53  wystawy malarstwa , grafiki i fotografii ).Teraz najbardziej imponuje mi  Uczelniane  repozytorium a więc pełne wykorzystanie postępów informatycznych dla przedstawienia dorobku naukowego pracowników (łącznie z pełnymi tekstami prac).

Sitek Antoni , mgr , polonista – mój wychowawca w I Liceum im J. Długosza w Nowym Sączu. Znakomity nauczyciel i wychowawca , bardzo dużo Mu zawdzięczam. Chodził z nami na wystawy malarstwa ale także na wycieczki górskie. Zapamiętałem, jak i moi koledzy z klasy , jak na zakończenie semestru próbując nas zmobilizować jeszcze bardziej do nauki zapytał nas dramatycznie jaki poziom reprezentujecie i w tym momencie schylił się pod stół nauczycielski i sam sobie odpowiedział „nie widzę”. Profesor Sitek uważał że powinienem iść na studia prawnicze bo będę dobrym adwokatem.

Skiba Leszek – ekonomista ,wykładał na Wydziale Politologii WSB  -NLU w latach 2002 - 2009 , w latach 2015 – 2020 podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów , od 2020 prezes zarządu Pekao S.A 

Spruds Andris – mój zięć . jest Łotyszem , historyk , dr politologii (doktorat na UJ) obecnie profesor  . Wiele lat pracował w WSB – NLU . Obecnie jest Dyrektorem Łotewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Uczestniczy w konferencjach na całym świecie.  

Szudek Maria – moja szefowa w Zakładowym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym SZEW. Bardzo mądra i jak  na tamte czasy niesłychanie wszechstronnie wykształcona osoba .O ile pamiętam znała 3 lub 4 języki , przewyższała wiedzą wielu profesorów w tamtym okresie. Dużo Jej zawdzięczam. Stale kupowała książki , odkładając je że przeczyta jak przejdzie na emeryturę . Niestety wtedy zmarła.

Stelmachowski Andrzej – wielka postać , nie tylko dla mnie. Profesor nauk prawnych i polityk. Marszałek Senatu 1989 – 1991 (tzn. I Kadencji) minister edukacji narodowej w rządzie Jana Olszewskiego , czyli wtedy kiedy zgłaszałem naszą Uczelnię do rejestracji. Kawaler Orderu Orła Białego . Zmarł w 2009 roku. W pierwszej kadencji Senatu byłem sekretarzem Senatu i wiele się od Marszałka nauczyłem. 

Szczeklik Andrzej – przewodniczący Rady Naukowo – Programowej WSB – NLU. Lekarz i szef Kliniki Chorób Wewnętrznych UJ , pisarz eseista ( pisał wspaniałe książki ) i filozof medycyny. Jeden z najwybitniejszych polskich naukowców . Miałem zaszczyt być leczonym przez Niego ze znakomitym dla mnie skutkiem. Zmarł w 2012 roku.

Stępień Jerzy –  senator I i II kadencji , prawnik , sędzia  , b. wiceminister , sędzia w stanie spoczynku Trybunału Konstytucyjnego a w latach 2006 – 2008 prezes TK. W I kadencji przewodniczący Komisji ds. samorządu terytorialnego i wtedy razem pracowaliśmy nad nową ustawą.

Ślisz Józef – senator i wicemarszałek Senatu I i II kadencji. Rolnik . Razem zajmowaliśmy się  studiami podyplomowymi dla studentów z Ukrainy. Jego śmierć w 2001 r. uniemożliwiła pełną realizację projektu.

Skalski Władysław – wspaniały człowiek i jeden z najbliższych moich przyjaciół. Do 1993, roku pracował w największym zakładzie przemysłowym w Nowym Targu „Podhale” , produkującym obuwie, w 1980 r. został przewodniczącym Komisji Zakładowej NZZ ”Solidarność” , w stanie wojennym internowany , po zwolnieniu działał w niejawnych strukturach Solidarności , w 1989 r. wspólnie kandydowaliśmy do Parlamentu z ramienia Komitetu Obywatelskiego z Podhala, Władek do Sejmu . Władek w Sejmie był jednym z najbardziej pracowitych posłów. Wspólnie budowaliśmy struktury PChD w naszym województwie. Niestety Władek , bez powodzenia startował do Sejmu w 1991 roku. Po roku 1991 był likwidatorem , m.in. NKB i pomógł nam w zakupie terenów na Zielonej 27. W następnych latach zajął się historią działania Solidarności na Podhalu i opublikował książki na temat pielgrzymki Jana Pawła II w Nowym Targu.  Zmarł w 2011 r. 

Staniszewska Grażyna – poseł na Sejm X i I – III kadencji , później senator i poseł do PE. Polonistka , od 1980 r. działała w strukturach NZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie. Poznaliśmy się w OKP i do dzisiaj utrzymujemy znajomość . Wspaniała kobieta.

Steinhoff Janusz – mój przyjaciel , poseł na Sejm X , I i III kadencji ,  minister gospodarki (1997 -2001) , wicepremier w rządzie Jerzego Buzka , w latach 2004 – 2008 przewodniczący Partii Centrum. Poznaliśmy się w OKP , był jednym z liderów tworzonej PChD . Pochodził ze Śląska , w latach 1990 – 1994 był prezesem Wyższego Urzędu Górniczego. W latach 70 i 80 – pracował na Politechnice Śląskiej.  

Szczerski Krzysztof – pracował w WSB - NLU na Wydziale Politologii w latach 2002 – 2009 . W 2007 i 2008 roku podsekretarz stanu w MSZ i UKIE. Był posłem w Parlamencie Europejskim i posłem w Sejmie. W 2015 roku Prezydent Andrzej Duda powołał go na sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP a w 2017 na Szefa Gabinetu Prezydenta. 

T

Tato – Stefan Pawłowski , Tatę nie pamiętam ,zostały mi tylko wspomnienia innych ludzi . Zmarł tak wcześnie bo został pobity bestialsko na niemieckim Gestapo. Według informacji mój Tato umożliwił ucieczkę z sądeckiego Getta kilku Żydom oraz ułatwiał przekazywanie pomocy do Getta.       

Tracz Andrzej – jeden z najbliższych moich kolegów w klasie licealnej , zarazem jeden z najlepiej się uczących. Pamiętam Go z naszych prywatek jak pod moim fortepianem zjadał tort . Skończył geologię na AGH i całe życie zajmuje się geologią , teraz prywatnie , w ramach firmy 

Trytek Stanisław – ksiądz , mój katecheta w szkole podstawowej , później proboszcz w Kamionce  Wielkiej , Jemu zawdzięczam możliwość organizacji obozów nauki języka angielskiego w budynku starej parafii w Kamionce . 

Tylek Marta – moja Martunia , przez wiele lat prowadziła na Uczelni księgowość , była Kwestorem Uczelni.  Bywaliśmy wraz z małżonkami na wakacjach w ciepłych krajach.

U

Ujazdowski Kazimierz Michał – mój przyjaciel , poseł na sejm I kadencji oraz od III do VII kadencji . Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w rządach Jerzego Buzka , K. Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego . Poseł do PE VIII kadencji , senator X Kadencji.   Był przyjazny tworzonej przeze mnie Szkole i inicjatywom podejmowanych przez Uczelnię.

W

Wałęsa Lech – „człowiek legenda” . Mam z Lechem plakat wyborczy z 1989 roku. Prezydent Polski  w latach 1990 – 1995. W czasach PRL bohater opozycji antykomunistycznej , pierwszy przewodniczący NSZZ ”Solidarność” .W 1983 roku laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Miałem zaszczyt gościć Lecha w swoim domu na „Salonie Politycznym.

Weiss Szewach – izraelski politolog , polityk (był przewodniczącym Knesetu) i dyplomata . W latach 2001 – 2003 był ambasadorem Izraela w Polsce. Miałem zaszczyt wtedy gościć Go w szkole i moim domu na Salonie politycznym. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jest kawalerem Orderu Orła Białego. Człowiek absolutnie niezwykły.

Wieczorek Mieczysław , mój nauczyciel matematyki w Liceum . Tak  był znany  w Ministerstwie Szkolnictwa  że członkowie komisji ministerialnej wizytującej egzamin wstępny na studia kiedy ja zdawałem od razu stwierdzili że się nie dziwią ,że dobrze zdaję jeżeli mnie uczył profesor Wieczorek.

Więcek Jan – mój najbliższy przyjaciel , graliśmy w tenisa , chodziliśmy po sądeckich górkach , jeździliśmy na wakacje z rodzinami po południu Europy. Bardzo pomógł mi w nadzorowaniu inwestycji w Uczelni , miał wspaniałe poczucie humoru . Niestety umarł za wcześnie , w 2004 roku. 

Wajda Julian (Julek) – kolejny bliski kolega z klasy licealnej . Był lekarzem , całe życie zawodowe związany ze Starym Sączem , także społecznik , radny . Niestety zmarł w 2013 roku. 

Widlak Frederic – mój bliski przyjaciel , niestety zmarł w 2020 roku. Fred (tak go nazywaliśmy) został wysłany do WSB - NLU na pierwszy rok akademicki po podpisaniu umowy , czyli w 1992 roku. Był dyrektorem programu biznesowego i zarazem szefem całego programu NLU . Niezwykle pracowity , jest jednym z twórców naszej Uczelni , pozostał z nami cały czas od 1992 roku aż do swojej śmierci w 2020 roku.

Wiktor Józef Antoni – mój przyjaciel , wojewoda nowosądecki (1989 – 19920, Prezydent  Nowego Sącza (2002 – 2006). Przed 1989 rokiem był nauczycielem matematyki w Tymbarku. Był też radnym. Bardzo go lubię , ostatnio mniej aktywny. 

Wilkosz Sylwia – członek Rady Dyrektorów Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności , producent i reżyser filmowy , nauczyciel akademicki.

Węgrzyński Tadeusz – nazywany „Generałem” przez studentów ( i lubiany )  – pracował w WSB-NLU najpierw jako lektor języka niemieckiego , szybko zauważyłem Jego zdolności zarządcze i prowadził Dział Administracji , później został  dyrektorem generalnym Uczelni (stąd przezwisko) a ostatecznie przez lata prowadził Dział Języków Obcych

Wasiutyński Tadeusz – bliski kolega z roku na studiach . Obecnie Profesor Zwyczajny w Instytucie Fizyki Jądrowej im. Henryka  Niewodniczańskiego . 

Wielowieyski Andrzej – senator I i V kadencji , w I kadencji wicemarszałek Senatu , poseł I, II , III kadencji , Działacz katolicki , działacz opozycji  demokratycznej w PRL , członek KIK w Warszawie, poseł do PE VI kadencji . Mój przyjaciel  , kawaler Orderu Orła Białego. 

Wajda Andrzej – dla mnie wielki MISTRZ , reżyser , twórca m.in. „Popiołu i diamentu” , „Kanału” „Człowieka z żelaza” , „Człowieka z marmuru” , „Katynia”. Był kilka razy w WSB – NLU , miał wielkie spotkanie ze studentami  ,miałem też zaszczyt gościć Go w naszym domu na „Salonie” . Kawaler Orderu Orła Białego. Wybudował w Krakowie wspaniałe , wielofunkcyjne Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Woźnicki Jerzy – mój trudny przyjaciel , profesor , elektronik , rektor Politechniki Warszawskiej w latach 1996 – 2002 , pełnił wiele ważnych funkcji w środowisku akademickim a wymienię tylko jedną utworzył i jest prezesem Fundacji Rektorów Polskich. Człowiek „orkiestra” .Często różniliśmy się w ważnych sprawach dotyczących przyszłości szkolnictwa wyższego . Bywaliśmy w swoich domach. 

Z

Zagórski Ryszard , mój współpracownik w mojej pracowni badań strukturalnych od końca lat 70 –tych. Razem działaliśmy w „Solidarności” , Ryszard był internowany . Bardzo porządny i fajny człowiek. Spotkaliśmy się w Krakowie , gdy odbieraliśmy od szefa IPN przyznany nam przez Prezydenta RP „Krzyż Wolności i Solidarności”.

Ząber Elżbieta – pracowała ze mną w Pracowni Badań Strukturalnych SZEW przez wiele lat , mieszkała Cieniawie koło Ptaszkowej . Bardzo pogodna osoba.

Zawiślak Andrzej – mój przyjaciel , profesor nauk o zarządzaniu , poseł z ramienia OKP X kadencji Sejmu, minister przemysłu w rządzie J. K. Bieleckiego , przez wiele lat był przewodniczącym  Rady Organizatorów BCC . W 1991 r. wziął udział w I Inauguracji tworzonej wówczas  Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu . Bardzo Andrzeja lubiłem . Zmarł w 2015. 

Zdrada Jerzy -  historyk , nauczyciel akademicki ,  działacz opozycji demokratycznej , poseł X , I i II kadencji sejmu . Wiceminister edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka . Bliski znajomy .

Zgliczyński Wojciech – profesor nauk medycznych , endokrynolog . Przez wiele lat prowadził mnie skutecznie po operacji przysadki mózgowej. Bardzo miły i przyjazny pacjentom.

Ż

Żmuda Andrzej – wtedy młody pracownik jednego z Instytutów  AGH z którym współpracowałem. Blisko się przyjaźniliśmy w latach 80-tych.  Andrzejowi pierwszemu powiedziałem że mam raka , na co Andrzej powiedział : wiesz życie zaczyna się po czterdziestce (a ja byłem rozpędzony z badaniami) albo u niektórych życie zacina się na czterdziestce. No cóż udało mi się z tego zacięcia wyjść.

Żurowski Stanisław – mój przyjaciel , poseł X i I kadencji Sejmu , razem kandydowaliśmy do Parlamentu w 1989 z ramienia Komitetu Obywatelskiego , Staszek był w Solidarności od 1980 roku – internowany w stanie wojennym . Muzealnik , etnograf . Był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.